Pripravujeme sa na pôrod šteniatok.

PorodnicaPríprava pred pôrodom

Na pôrod je potrebné sa pripraviť aspoň týždeň pred očakávaným termínom.

Pripravte si nasledovné veci:

  • Pôrodnicu približne veľkosti 80x60cm
  • Podložky pod pacientov veľké balenie
  • Čisté plachty veľkosti pôrodnice, detské plienky alebo kusy bieleho plátna, ktoré budete môcť oprať alebo vyhodiť
  • Výhrevná rohožka alebo vankúš najlepšie s 3 stupňami ohrievania a poistkou proti prehriatiu, môže byť aj menšia ako pôrodnica aby sa sučka odsunula na chladnejšie miesto
  • Čisté, zahnuté nožnice s tupým hrotom odložené v nádobe s alkoholom alebo iným dezinfekčným prostriedkom
  • Detská nosová odsávačka
  • Biela bavlnená niť
  • Krabica do ktorej dáte vyhrievaciu podložku, dve menšie deky alebo plienočky, jedna pod šteniatka a druhá na ich prikrytie. Sem odložíte šteniatka, kým bude sučka znovu rodiť, aby ich počas pôrodu nepristupila. Krabica bude blízko pri pôrodnici, aby sa sučka neznepokojila.
  • Glukóza a mlieko pre psov (podáte sučke zriedené vo vode počas pôrodu ak bude potrebovať dodať energiu)
  • Kuchynská váha do 2 kg
  • Umelohmotná pevná miska v ktorej budete vážiť šteniatka od narodenia kým neodídu z domu
  • Poznámkový blok a pero

Týždeň pred pôrodom si pripravte pôrodnicu. Umiestnite ju približne na mieste, kde bude rodiť a kde bude so šteniatkami. Malo by to byť tiché, teplé miesto, ktoré má obľúbené a bude si v ňom vedieť oddýchnuť. Sučka sa môže rozhodnúť rodiť mimo pôrodnice, odporúča sa mať pripravenú staršiu deku a pod. ktorých vám nebude ľúto vyhodiť. Miestnosť by mala byť počas pôrodu príjemne teplá, nie príliš horúca, do 24°C. Naplánujte si pracovný čas tak, aby ste so sučkou mohli byť a ak máte priateľku, ktorá má skúsenosti s pôrodom, požiadajte ju o pomoc a ak ju sučka nepozná, zoznámte ich dopredu, aby pre ňu nebola cudzia. Okolo 58 deň spravte kontrolný ultrazvuk, veterinár by vám mal vedieť povedať približnú veľkosť šteniatok, aj riziko ak je jedno príliš veľké. Počas tohto obdobia pravidelne kontrolujte pohyb šteniatok keď je sučka v pokoji. Preverte si veterinárnu pohotovosť, prípadne dostupnosť svojho veterinára pre prípad potreby.

Pôrod šteniatok je intímna, seriózna a krásna chvíľa, nie je to „live show“ a nemajú sa ho zúčastniť cudzí ľudia.

Porod TR_finalSamotný pôrod

Gravidita trvá u cavalierov od 59 do 63 dní. Je častejšie, že trvá kratšie ako dlhšie. Približne od 56 dňa gravidity sučky sú orgány šteniatok plne vyvinuté, počas ďalších dní pribúda váha a veľkosť plodov. Šteniatka sa môžu narodiť a mali by byť schopné prežiť, ak všetko prebieha normálne.

 

Samotný pôrod prebieha v troch, jasne rozoznateľných fázach:

  1. progresívne uvoľnenie a rozšírenie krčka maternice
  2. Silné kontrakcie, zostup plodu a vypudenie plodu (narodenie šteniatka)
  3. Pôrod placenty

Fáza 1: Progresívne uvoľnenie a rozšírenie krčka maternice

 

Posledný týždeň pred pôrodom môžete pozorovať, že má sučka krátke, nepravidelné tzv. falošné kontrakcie. Keď položíte ruku na bruško sučky cítite, že je tvrdé ako kameň, ale po chvíli tlak ustane. Približne 24 hodín pred začiatkom fázy 1 dôjde u sučky k poklesu teploty. Normálna teplota cavaliera je 38.3 – 38,8 °C, ale v tomto čase klesne na 36,1 – 37,2°C. Zmeny, ktoré prebiehajú v maternici počas fázy 1 nie sú viditeľné, ale zmení sa správanie sučky. Môže začať rýchlejšie a hlasnejšie dýchať a začne byť nepokojná. Chodí po byte alebo záhrade, pokúša sa hrabať v posteli, hľadá si tiché kúty v byte alebo skrini, hrabe vo vašej posteli, môže si znášať hračky do pôrodnice. Môže sa častejšie pýtať na záhradu a dajte pozor, aby nezačala vyhrabávať jamu pod stromom alebo pod záhradným domčekom. Kontrakcie môžu byť pravidelnejšie a môžu trvať dlhšie a nepokoj sučky môže trvať celú noc, ľudovo povedané „šteniatka sa ukladajú a pripravujú na poradie v ktorom sa narodia“. Nad ránom môžu prestať a sučku je potrebné nechať v pokoji oddychovať a spať. Sučka môže odmietnuť jedlo, môže sa občas triasť. Keď ju zoberiete na pravidelnú prechádzku, odmietne ísť ďalej od domu a po vykonaní biologickej potreby bude trvať na tom, že sa chce vrátiť domov. Tieto prejavy môžu trvať 48 hodín, ak sa po 24 hodinách nič nezmení, ostávajú rovnako, prípadne viac intenzívne alebo naopak, budú menej zjavné, je vhodné spraviť kontrolné vyšetrenie ultrazvukom. Odporúča sa tiež, aby ste v pokoji pravidelne kontrolovali pohyb šteniatok priložením ruky na bruško sučky, pozor neodporúča sa vyvíjať tlak alebo nahmatávať plody, aby ste im neublížili. Pohyb každého plodu je možné cítiť presunutím ruky po dĺžke bruška sučky. V prípade, že pohyb plodov alebo niektorého plodu dlhšie necítiť, je vhodné ísť k veterinárovi.

Fáza 2: Silné kontrakcie, zostup plodu a vypudenie plodu (narodenie šteniatka)

 

Po úplnom rozšírení krčka maternice začína samotný pôrod. Zmeny na krčku maternice nie je možné identifikovať dotykom, preto prvé vizuálne prejavy začiatku pôrodu sú pravidelné kontrakcie každých 15 – 20 minút. Na začiatku pôrodu je možné pozorovať zvyšujúcu sa frekvenciu a intenzitu kontrakcií a výtok, sučka sa bude častejšie čistiť. V niektorých prípadoch je z pošvy vypudená aj hlienová zátka, mäkký lesklý šedo-tmavomodrý balónik obsahujúci tmavo zelenkavú tekutinu, ktorý zvyšuje tlak v podbrušku sučky. Niekedy sa môže objaviť aj 12 hodín pred samotným pôrodom prvého plodu. Zátka sa môže po chvíli stiahnuť späť do vagíny a znovu objaviť. Zátka pomáha pripraviť cestu pre prvé prichádzajúce šteniatko. V tejto tzv. netlačiacej etape sučka ešte nepociťuje potrebu tlačiť, keďže plod ešte dostatočne nezostúpil. Môže byť však nepokojná a pýtať sa častejšie von na potrebu aj keď žiadnu nevykoná. Odporúča sa poskytnúť jej priestor na prechádzku v bezpečnom priestore napr. na záhrade na vodítku, aby bola pod kontrolou. Je vhodné si do poznámkového zošita zapisovať všetky zmeny chovania sučky a čas kontrakcií, prípadne ich dĺžku, tieto informácie bude potrebovať veterinárovi v prípade, že budú komplikácie.

Kontrakcie začnú prichádzať stále častejšie a ako šteniatko schádza dole maternicou k vagíne začína tzv. „tlačiaca váza“. Keď frekvencie kontrakcií budú každé 2-3 minúty šteniatko prichádza na svet. Čoskoro sa bude dať rozoznať vydutie vo vagíne, toto je prichádzajúci plod. Dá sa opatrne nahmatať rukou, prípadne môžete počas kontrakcie vidieť hlavičku alebo nožičky prichádzajúceho šteniatka. Pôrodná, silná kontrakcia sa prejavuje ako predĺžené chvenie prechádzajúce takmer po celej dĺžke tela, zatiaľ čo sučka je inak nehybná. Brucho sučky stvrdne „ako kameň“, niekedy môže sučka rýchlejšie dýchať. Sučka sa napína, lúčovito prehýba chrbát, hlavu si dáva dozadu, točí sa a snaží čistiť, cíti potrebu tlačiť a môže tiež skučať alebo plakať. Brucho má tvrdé, môže sa na chvíľu uvoľniť a znovu príde silná kontrakcia a tlak silnie. Nedovolíme sučke pobehovať po miestnosti alebo sedačke, snažíme sa ju udržať na určenom mieste pôrodu a upokojiť. Je to aj z praktických dôvodov, aby nám nezašpinila plodovými tekutinami celý byt. Väčšinou stačí ak pri nej pokojne sedíme. Kontrakcie sú veľmi intenzívne a s ďalšou kontrakciou šteniatko môže vypudiť z pošvy. Ak všetko prebieha prirodzene a kontrakcie trvajú pravidelne nemusí byť potrebný zásah človeka. Majiteľ môže sučke pomôcť upokojovaním, povzbudzovaním alebo ju môže pridržať v stoji pod hrudníkom, kým šteniatko vychádza z pôrodných ciest. Ak časté a silné kontrakcie pretrvávajú viac ako dve hodiny a šteniatko neprichádza, je potrebné kontaktovať veterinára.

Každé šteniatko opúšťa lono v plodovom vaku a môže, ale nemusí byť narodené v plodovom obale, ktorý ho stále obklopuje. V prípade, že sa šteniatko narodí v obale, je ho potrebné okamžite odstrániť aby sa nezadusilo. Sučka prehryzne často krát plodový obal sama a oblizuje šteniatko aby odstránila hlien z nozdier a úst. V prípade, že toto okamžite nespraví, je potrebné aby majiteľ sučke pomohol. Použije na to detskú nosovú odsávačku, jemne odsajete najprv noštek a potom otvoríte ústa šteniatka a odsajete mu z nej hlieny. Šteniatko bude pripútané k matke pupočnou šnúrou, ktorú matka sama prehryzne. V prípade, že sučka nejaví záujem alebo je príliš divoká, majiteľ pupočnú šnúru prestrihne nožnicami asi aspoň 2 – 3 cm od pupka šteniatka a zaviaže niťou.

Väčšina šteniatok sa rodí hlavou, ale niekedy sú otočené a prichádzajú zadnými nohami. Obyčajne sa s týmto sučka vysporiada, ale niekedy sa vagína neotvorí dostatočne pre prechod hlavičky a šteniatko ostane zaseknuté. V tomto prípade je potrebné aby majiteľa alebo skúsený pomocník pomohol sučke vytlačiť šteniatko tým, že veľmi jemne vloží čistý prst (natretí vazelínou alebo podobne) do otvoru okolo šteniatka a opatrne sa ho snaží pri najbližšej kontrakcii uvoľniť. Druhá ruka musí jemne ťahať šteniatko dole pod uhlom asi 45° v čase kontrakcie. Majiteľ alebo pomocník pridržiava sučku v stoji počas tohto úkonu a je dôležité, aby účastníci vedeli čo robia inak môže vzniknúť vážny problém.

Keď sa šteniatko narodí, nebude dýchať, doteraz všetko čo potrebovalo dostávalo od matky, preto je nevyhnutné aby sa čo najskôr prvý krát nadýchlo. Sučka ho začne intenzívne oblizovať a čistiť od hlienov a šteniatko by malo prvý krát zaplakať. Najlepšie je nechať sučku nech si poradí sama, ak by sa tak nestalo, treba aby ju nahradil majiteľ. Šteniatku odsaje hlieny, ak nedýcha jemne fúkne do nozdier aby sa prebralo a poriadne ho do dosucha vyutiera a trie pripravenou froté uterákom. Ak by sa šteniatko nenadýchlo je potrebné ho držať vertikálne hlavou dole, intenzívne trieť jemne uterákom a znovu skúsiť odsať hlieny a skúsiť mu jemne vdýchnuť vzduch. Netreba sa skoro vzdať, toto môže trvať aj do pol hodiny a šteniatko môže prežiť, nevzdávať sa skoro.

Po normálnom pôrode všetko rýchlo upraceme a pripravíme čisté podložky a plachty a šteniatko priložíme k sučke. Väčšinou sa rýchlo snaží dostať k bradavke a prisať samotné. Môžeme mu pomôcť tak, že celú bradavku vložíme do pusinky, nie len koniec a predtým jemne vytlačíme prvé mlazivo aby ho šteniatko zacítilo. Keď sa prisaje necháme matku oddychovať. Šteniatko môžeme prikryť ľahkou plienočkou alebo dekou nech sa zohreje. Je dobre ak dáme pozor aby matka pri intenzívnom olizovaní nechcela odhryznúť tenký zvyšok pupočnej šnúry. Šteniatko odvážime a zaznamenáme si poradie, čas narodenia, farbu šteniatka (BT, BH, TR alebo RU), odlišovacie znaky napríklad korunka alebo asymetrická maska, biele srdiečko na čiernom zadočku a pod. Je vhodné aby ste každé šteniatko dôkladne prehliadli, či je v poriadku. Zaznamenáme všetky relevantné časy a informácie sprevádzajúce pôrod.

Fáza 3: Vypudenie placenty

Posledná fáza pôrodu šteniatka je vypudenie (pôrod) placenty a prichádza po každom šteniatku. Niekedy ju sučka porodí spolu s plodom, inokedy ju vypudí osobitne, niekoľko minút po pôrode. Niekedy prichádza o dosť neskôr, vyzerá narušená a nemusí byť viditeľná, alebo prichádza až s ďalším plodom, alebo nie je viditeľná vôbec. Zaznamenávame si počet porodených placient, ak by sa niektorá nenarodila, je to potrebné povedať veterinárovi.

Sučka bude chcieť placentu zožrať, čo je správne pretože obsahuje veľa minerálov, hormóny, ktoré stimulujú maternicu a pomôžu produkovať mlieko. V prípade, že sa narodí päť alebo šesť šteniatok nie je vhodné aby sme matke dovolili zjesť všetky, treba ich zobrať, pretože po zjedení všetkých môže dostať hnačku.

prve šteniatko porod

Pôrod nasledujúcich šteniatok

Po pôrode necháme sučku oddychovať a pripravíme sa na príchod ďalšieho šteniatka. Druhá a tretia fáza pôrodu sa opakujú až dovtedy, kým je sučka prázdna. Šteniatka môžu prichádzať každú pol hodinu alebo aj menej ale prestávka môže byť aj dlhšia, môže trvať pokojne až do štyroch hodín. V prípade, že sa nič nedeje viac ako štyri hodiny a sučka nosí ešte stále ďalšie šteniatko odporúča sa ísť k veterinárovi. Rovnako sa odporúča kontaktovať veterinára ak tlačí a plače viac ako dve hodiny bez porodenia plodu.

Pri príchode druhého a každého ďalšieho šteniatka je treba mať pripravenú krabicu alebo miesto s vyhrievacím vankúšom s dekou na ktorý uložíme už narodené šteniatka. Je dôležité aby v teple a pokoji spali a čakali, kým matka porodí ďalšie. Ak necháme šteniatka pri sučke počas pôrodu riskujeme, že im pri pôrode ďalšieho nechtiac ublíži, zašpinia sa alebo zamočia a bude im zima.

Vždy po ukončení pôrodu šteniatka všetko upraceme, pripravíme čisté podložky, šteniatka priložíme k sučke a dáme pozor aby sa všetky prisali, prikryjeme ich jemnou dekou a dávame pozor aby im nebolo zima. Je veľmi dôležité, aby sme udržali šteniatka v teple (okolo 24°C), elektrický vankúš, jemná deka pod a aj na šteniatkach a teplo matky by mali postačovať. Väčšina šteniatok sa snaží hneď doplaziť k bradavkám, prisajú sa a môžeme pozorovať ako prehĺtajú prvé glgy mledziva. Mledzivo (kolostrum) musí šteniatko užívať prvých 12 až 16 hodín, preto sa snažíme aby sa prisalo a začalo ťahať čo najskôr. V prípade, že máme malé, slabé šteniatko, pomôžeme mu tak, že mu do pusinky vložíme celú bradavku a dráždime ho dovtedy, kým sa poriadne neprisaje. Niekedy musíme prikladať slabšie šteniatko často a dávať pozor aby ho silnejší bratia a sestry neodstrčili aj počas nasledujúcich dní. Zaznamenáme si čas a detaily pôrodu každého šteniatka a čas začiatku ďalšieho pôrodu.

Prisatie steniatok

Čo nás čaká po ukončení pôrodu?

Po narodení všetkých šteniatok, sučka sa uvoľní a bude chcieť spať. Je vhodné ju zobrať na krátke venčenie pred vchod, potrebu vykoná rýchlo a bude sa chcieť hneď vrátiť. Šteniatka počas prechádzky uložíme na elektrický vankúš nastavený na 24°C a prikryť ich, aby nevychladli. Sučku je stále potrebné sledovať, či sa nerozhodne porodiť ešte posledné šteniatko. Nie je to pravdepodobné, ale treba byť na pozore. Je vhodné aby niekto upratal všetko čo treba, kým sa sučka venčí. Niekedy jej treba rýchlo osprchovať zadok a srsť na zadných nohách, ale dajme pozor aby sa čo najmenej zamočila a treba ju rýchlo dôkladne vysušiť. Mokrá srsť bude chladiť šteniatka a chlad je pre nich nebezpečný. Sučku treba vrátiť k šteniatkam čo najrýchlejšie a treba skontrolovať, či sa všetky prisali. Matka sa bude sama snažiť čo najrýchlejšie dostať späť, preto treba dať pozor aby im v chvate neublížila. Po celý čas by ich mala dôkladne oblizovať. Je vhodné jej ponúknuť vodu s glukózou a umiestniť ju hneď vedľa pôrodnice a môžeme jej ponúknuť prvú dávku jedla. Ak máme doma ďalšie domáce zvieratá nedovolíme im prístup k vrhu, dáme pozor matka si ich môže chrániť. Prvé noci je vhodné spať blízko sučky a šteniatok, aby sa dalo sledovať či je všetko v poriadku. Do 24 hodín po pôrode sa odporúča zobrať sučku a celý vrh k veterinárovi. Skontroluje či sučka porodila všetky šteniatka a placenty. Skontroluje každé šteniatko či je v poriadku. Začína tzv. šestonedelie, ktoré je definované ako doba, kedy sa hoja popôrodné rany a matka si vytvára vzťah s jej narodeným dieťaťom. U sučky je táto doba približne rovnaká, sučky sa čistia nasledujúcich 4 až 6 týždňov. Doba závisí od priebehu pôrodu.

Zdroj:

Od roku 2013 je mojím sprievodcom počas pôrodov kniha od Margaret Workman The Cavalier King Charles Spaniel a napriek tomu, že mám vlastné skúsenosti, vždy si ju znovu otvorím. Nič lepšie som nenašla a keďže kniha je v anglickom jazyku, tak som sa rozhodla spracovať voľný preklad doplnený o vlastné skúsenosti a pozorovania. Fotografie sú použité z mojich vlastných pôrodov.