šteňa Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier v byte alebo na záhrade

Cavalier je psík, ktorý zámerne neničí a veľmi rýchlo sa učí.

Ailina bola veľmi šikovná a už po mesiaci, ak sme dodržali termíny na venčenie, doma nešpinila, keď tak na podložku pod pacientov, ktorú dostať kúpiť v lekárni. Je výhodnejšia ako noviny, lebo nepremoká. Rocky bol o niečo lenivejší, a kým bol maličký občas neodolal a označkoval roh nábytku, čo nebolo vôbec príjemné, ale veľmi skoro pochopil, že sa to nesmie.
Treba si uvedomiť, že cavalier dva krát do roka pĺzne, čiastočne stráca chlpy celý rok a tie sú úplne všade. Je praktické nedovoliť mu ísť na sedačku. V skutočnosti je však veľmi ťažké to dodržať a odolať mu. Pritúlený cavalier, ktorý vedľa vás drieme je balzam na dušu.

Prútené peliešky sú nepraktické, šteniatko ich veľmi rado obhrýza a havinovia radšej uprednostnia mäkučký látkový pelech. Tento potrebujete aj dnu aj von. Ja mám psíkov kým sme v práci na dvore, preto majú klasickú zateplenú búdu. V horúcom lete preferujú spať von ale akonáhle je chladnejšie, tak sa ťahajú za nami do bytu.

Môžu byť trvale von? Na túto otázku sa názory rôznia a preto len uvádzam vlastnú skúsenosť. V byte som chovala psíkov skoro 4 roky a znášali s nami všetky chrípky, prechladnutia, angíny a kašle. U lekára sme boli tak dva, tri krát za zimu. Moja fenka dokonca raz na jeseň chytila zápal maternice a museli sme jej ju dať vybrať, aby sme ju zachránili.

Jedného pekného dňa sme sa presťahovali do domu a moje „pubertálne“ deti zahlásili, že majú chlpov plné zuby a psi budú von. Neškriepila som sa, hovorím si, po týždni ochorejú a dám ich dnu. Na moje veľké prekvapenie do dvoch týždňov mali o 100 % hustejšiu srsť a za celú zimu neboli ani raz chorí. Počas veľkých zím (okolo nuly) spia s nami v byte a mali by ste mať pre neho chránenú miestnosť ako garáž, záhradný domček alebo pivnicu. Akonáhle je pekný deň, a sme v práci sú von, v zateplenej búde v deke alebo si behajú po dvore. Deka je praktickejšia ako páperová perina, pretože galgan Rocky miloval lietajúce perie.

Stále si myslím, že je to, či bude pes dnu alebo von je rozhodnutie majiteľa. Zima nie je taký problém ako fakt, že cavalier potrebuje vašu blízkosť a ak ju nemá je smutný.