Šteniatko Kavalier

Šteniatko s papiermi alebo bez?

Pod „papiermi“ sa rozumie preukaz o pôvode psa (PPP). Je zaujímavé, že tak ako sú ľudia, ktorí odsudzujú chovateľov psíkov bez PPP existujú aj ľudia, ktorí odsudzujú chovateľov s PPP. Nemám rada extrémy, podľa mňa sú dôležité dôvody pre a proti. Preto si pred finálnym rozhodnutím skúste odpovedať na niekoľko otázok:

Váhate či sa venovať chovu alebo výstavám?

Ak čo len trochu premýšľate nad chovom, alebo by sa vám páčila myšlienka vystaviť svojho psíka na výstave (pre prestíž, zábave alebo len tak zo zvedavosti), obetujte o tých pár eur viac. Veľa známych  malo ako prvého psíka bez PPP a už druhého mali s PPP.  Medzi kynológmi a na výstavách si našli veľa priateľov a začali žiť nový spoločenský život. Nuž a pravdu povediac, kde inde máte šancu hovoriť do vôle o svojom psíkovi ak nie medzi kynológmi?

V súčasnosti nemusíte vystavovať psíka sami, môžete o to požiadať profesionálneho handlera alebo vám ochotne pomôže chovateľ od ktorého psíka beriete.

Aké sú vaše plány so psíkom?

Chcete mať doma maznáčika, s ktorým neplánujete „kynologický spoločenský život“, čiže neplánujete výstavy,  nie je pre vás až tak dôležitý vonkajší vzhľad psíka a jeho predpokladané povahové vlastnosti.  Neplánujete sa vážne venovať chovu v budúcnosti? Môj osobný názor je, že v tomto prípade preukaz o pôvode psa pre vás nie je až taký dôležitý.  Ideálne je, aby ste si našli svojho psíka v útulku a zachránili tak jednu nešťastnú dušu. Ak ste sa predsa rozhodli kúpiť čistokrvného psíka, zamyslite sa.

To čo  je naozaj  dôležité zo spoločenského hľadiska, je prístup chovateľa od ktorého psíka kupujete. Ak si vezmete psíka od chovateľa, ktorý má svojho psíka kríženca alebo čistokrvného bez papierov a má sem tam jeden vrh šteniatok pre radosť sebe a svojim blízkym, vidíte na majiteľovi aj šteniatkach, že sú milované a šťastné, prečo nie?  Ak chcete čistokrvného psíka, ale nechcete chodiť na výstavy, môžete ešte podporiť chovateľov, ktorí majú chov ako svoje hobby alebo poslanie. Ide o prácu časovo a finančne náročnú a cieľom chovateľa je správnym výberom rodičov získať šteniatko s výstavnými alebo pracovnými úspechmi. Kým sa v chovnej stanici narodí úspešné šteniatko, je to kus práce, vedomostí a šťastia. V jednom vrhu sú často krát aj tie s veľkými predpokladmi aj s menšími. Nejde len o vzhľad. Šteniatko musí byť povahovo vhodné a ani najlepší výcvik nenahradí prirodzenú radosť z predvádzania sa, ktorá u niektorých dominuje.  Preto na jedného šampióna je veľa výborných alebo veľmi dobrých psíkov, ktoré sú krásne, ale z chovného hľadiska menej vhodné. Je to ako u ľudí, nie z každej krásavice sa stane Miss Slovenska. Takže určite si nájdete svojho psíka s PPP medzi nimi za primerané náklady. Obráťte sa na chovateľov, prípadne kontaktujte klub s prosbou o pomoc pri hľadaní vhodného šteniatka pre vás.

Nepodporujte množiteľov!

Na internete si nájdete ponuku na zaručene čistokrvného psa bez PP a rozhodujúca je cena. Prídete k chovateľovi, šteniatko prinesie, možno si môžete vybrať z vrhu. V lepšom prípade nevidíte podmienky v akých žijú. Niekde vzadu vo dvore počujete štekať ďalšie desiatky psíkov, často krát sú celý čas držané v klietkach, bez výbehu, bez kontaktu s ľuďmi. Zdravotná starostlivosť o šteniatka a matku je za cenu, ktorú chovateľ ponúka. Katastrofálne výsledky množenia sa dajú nájsť na internete, občas v správach a nemajú nič spoločné s láskou ku psom, ale s láskou k peňaženke. Kúpou šteniatka podporíte ich činnosť. Výsledok tzv. chovu na bez papierovom šteniatku som zažila na príklade svojho známeho. Za tzv. čistokrvného francúzskeho buldočka zaplatil 80 eur. Za náklady na jeho vyliečenie zaplatil ďalších 300 eur. Dôvod prečo nekupoval psa s PP bola cena. Vyrástol z neho vzhľadovo a povahou výstavne krásny psík,  niečo medzi buldočkom a bulteriérom, povahou skôr na bulteriéra. Môžem povedať, že to nakoniec dopadlo veľmi dobre pre šteniatko a majiteľ neriešil či má to čo chcel. Otázka znie, mal chovateľ na toto právo? Bohužiaľ, naše zákony berú psa ako vec, a psa kúpil bez zmluvy a teda bez právnej ochrany. Na zamyslenie, keby vám predali pokazené auto ako dobré, ktorého oprava by vás vyšla na tri krát toľko ako kúpa, nechali by ste to tak?

Preukaz o pôvode psa nezabráni tomu, aby chovateľ bol množiteľom. Na druhej strane, prezentuje psíka na výstavách. Nároky na kvalitu psíkov sú stále väčšie a preto ak chce mať umiestnenie tak musí dbať o jeho stravu, zdravotný stav, čistotu, výcvik a je pod spoločenským hodnotením ostatných chovateľov. Toto tiež zvyšuje morálny tlak na prehodnotenie jeho práce. U psíkov bez PPP jediný spoločenský tlak odsúdenia môže vyvinúť jeho najbližšie okolie a budúci nezáujem o šteniatka.

Na záver? Nájdite si šteniatko z milujúcej rodiny alebo si ho nájdite v útulku.