Kúpanie cavaliera

Kúpanie vášho psíka bude jednoduché, ak budete dodržovať pár základných pravidiel. Najdôležitejšie pravidlo je, kúpanie musí byť príjemné pre psíka aj pre vás a preto ho sprevádzame nežným komentárom a hovoríme mu čo bude nasledovať. Napríklad povieme mu: “Dnes sa ideme okúpať. Poď od vane.” Následne ho vedieme do kúpelne a do vane. Potom komentujeme čo ideme robiť, ukáž packu, ukáž bruško, máš špinavé očká. Zvykne si na tieto slová a bude vedieť čo ho čaká. Nikdy nekúpeme psa keď sme unavení, nervózni a pod. Znechutíme kúpanie jemu aj sebe.

Kúpať cavaliera doporučujem aspoň raz za dva týždne celého, prípadne môžete každé dva, tri razy vynechať chrbát ak je čistý, aby nestratil lesk. Okrem toho je potrebné kúpanie tzv. “podvozku (labky, bruško, ritku a chvostík)” vždy keď sa zašpiní. Psíka dáme do vane alebo sprchy, vlažnou vodou najprv dôkladne osprchujeme, osobitnú pozornosť venujeme brušku, pod chvostíkom a packám, nech je dokonale mokrý. Teplotu vody skúšame ako u bábätka na spodnej strane predlaktia, pretože je najcitlivejšie. Dajte si dobrý pozor aby ste psíka neobarili alebo sprchovali príliš studenou vodou, zľakne sa a nebude spolupracovať na budúce. Ja napríklad kúpem pravidelne aj mačku od mačiatka a berie to ako samozrejmosť. Kúpeme zriedeným psím šampónom. Nezabudnite dobre vyšampónovať aj hlavičku a hlavne pod očami. Kútiky očí zvyknú zatekať a červenieť, pri neriešení oko a nos nepríjemne zapácha a môžu vzniknúť bolestivé zápaly. Pravidelným umývaním a následne dôkladným umytím čistou vodou tomu zabránite. V prípade zápalu po kúpaní kvapnite očné kvapky. Pri šampónovaní si dajte pozor, aby ste srsť príliš neschomlali, radšej postupujeme tak, že nanesieme šampón a potom lokálne speníme srsť podľa možnosti jedným smerom. Uši ochránime tampónom z vaty a potom ich môžeme dôkladne umyť z vonku aj z vnútornej strany ucha. Doporučujem raz za pol rok použiť dezinfekčný šampón proti parazitom, tento treba nechať pôsobiť aspoň 10 min.  Dobre psíka osprchujeme, osobitnú pozornosť venujte miestam pod pazuškami v predu a vzadu a pod chvostom. Následne rozotrieme balzam, predovšetkým na ušiach, vejáriky na nohách, brušku a chvost, necháme chvíľu pôsobiť. Potom dobre osprchujeme. U  psíka by sa malo umyť a balzamom ošetriť bruško po každom venčení, pretože psík si srsť zvykne ocikať a moč zničí jemnú srsť na brušku a nedosiahnete jej požadovanú dĺžku. Ako posledné jemne rukou vyžmýkate časti z dlhou srsťou, aby ste sa zbavili prebytočnej vody. Niekedy, hlavne v zime ešte potriem srsť na ruke rozotretým olejom (hoci aj gliskur čo používam ja) na premastenie srsti. Niektorí chovatelia to nedoporučujú lebo sa srsť ľahšie polepí. Ešte jedna zaujímavosť, ak sa váš psík často škriabe a nemá parazity, ľahko ukludníte pokožku tak, že ho na takých 10 min necháte stáť vo vode s rozpustenou morskou soľou. Doporučujem dať do vyššieho lavóra aby voda siahala po bruško a ešte oplachovať počas kúpania. Srsť ostane krásne biela a po dvoch troch kúpeloch v priebehu dvoch týždňoch sa  svrbenia zbavíte.

Ešte vo vani psíka “vytriete” uterákom. V praxi to znamená, že nebudete divoko sušiť hala-bala psa, ale uterák položíte cez psa a postupne od chrbta k nohám jedným smerom vodu do uteráka nasávate. Rovnako jedným smerom utriete labky, uši a chvost, akoby ste z neho vodu vytláčali. Predídete tým polámaniu srsti. Vo vani je dobré naučiť psa aby si prebytočnú vodu “ofřkal” sám. Doporučujem mať po ruke odmenu, rukou prejdete po chrbte od chvosta k hlave proti smeru srsti a hovoríte: “otras sa”. Psíkovi je nepríjemná vod a tento pohyb a tak sa mimovoľne otrasie, dáte mu odmenu a zopakujete. Takto ho naučíte otriasť sa vo vani a predídete zašpineniu kúpelne. Znovu ho vysušíte čistým uterákom a znovu necháte otriasť.

Po vysušení psíka vyberieme z vane a položíme na nešmykľavú podložku na vyššie miesto. Ja na to používam práčku, aby ma nebolel chrbát. Od šteniatka zvykáme psíka na zvuk fénu. Keď sa udomácni, tak necháte fén pustený niekde v kúte izby a nevšímate si ho. Šteňa je zvedavé a ak nie je veľmi bojazlivé, príde sa pozrieť čo to vrčí. Upozornite ho, aby fén neolízalo, môže byť horúci aby sa nepopálilo. Keď si zvyklo, ukážete mu že prúd vzduchu je teplý a príjemný. Moje psy s fénom nemali vôbec problém, nemusela som ich zvykať. Srsť cavaliera sa môže kučeraviť. Toto je nežiadúce. Niekto doporučuje natiahnuť psa do vysušenia do špeciálnej pančuchy. Mne stačí zľahka nasprejovať psa “coat gloss tzv. antistatickým prípravkom”, keďže tento problém v chove nemám. Missy dokonca nesprejujem ničím, má úplne rovnú srsť.

Fénovanie je veľmi dôležité z dvoch dôvodov, krása a zdravie. Prečo zdravie? Mokrá, dlhšie vlhká srsť a teplo môžu veľmi ľahko spôsobiť infekciu uší, kvasinky na labkách, ritke alebo brušku. Kvasinky sa prejavia do červena sfarbením srsti a pre-liečenie a vybielenie farby trvá veľmi dlho. Preto sušíte uši, packy, ritku a bruško do úplného sucha. Prečo krása? Správne vysušený a učesaný pes je proste nádherný a zvykne si na tento úkon.

Najprv srsť jemne prečešeme, vždy smerom od chrbta k zemi. Potom ju voľne presušíme. Psovi dávame povel “stoj”. Začneme ušami a postupujeme smerom k chvostu a znovu sa vrátime k ušiam. Fénujeme strednou teplotou aby sme srsť horúcim vzduchom nespálili. Ideálne je keď máme pomocníka, ktorý drží psa, aby sa nám nehýbal. Ak ho nemáme a nie je zvyknutý, dá sa použiť finta, fén si prichytíme vo výstrihu trička a telom usmerňujeme prúd vzduchu. Kefou srsť lokálne vyčešeme smerom k chrbtu, presušíme a učešeme správnym smerom. Postupne usušíme celé telo. Osobitnú pozornosť venujeme ušiam, z ktorých vyčešeme podsadu a z vnútra. Srsť na packách vykefujeme smerom von., presušíme a učešeme do hladka. Srsť medzi vankúšikmi paciek môžeme pristrihnúť, aby sa zbytočne nešpinila. Srsť z vonku paciek má presahovať až po zem a byť pekná hustá, ale keďže je to dosť nepraktické kôli špine, nenápadne ju tiež pristrihnem niekoľko týždňou pre výstavou aby to nebolo vidieť.

Na výstavu sa samozrejme treba pripraviť oveľa dôkladnejšie. Tu viete využiť všetko, čo ste pravidelným kúpaním naučili. Jedna rada, ak sa dá, kúpte psíka celého aspoň tri dni (môžete aj týždeň) pred výstavou a ráno, v deň výstavy už len urobte nevyhnutné rýchle okúpanie “podvozku”.  Srsť sa bude pekne lesknúť, nebude rozlietavá a suchá.

Ak sa vášmu psíkovi podarí zašpiniť tak ako môjmu Rockymu keď vbehol do odtokového kanála, alebo vyváľať v “hovne” alebo zdochnutej rybe, potom treba celého šampónom okúpať aspoň tri krát, srsť poliať zriedeným šampónom a nechať dobre pôsobiť balzam.

Po okúpaní, hlavne šteniatka a v zime, treba psíka dobre zabaliť do deky a nechať si pospinkať kým úplne uschne. V horúcom lete niekedy psa osprchujem a nechám pobehať na slniečku z dôvodu regulácie teploty.