Úprava srsti cavaliera

Úprava srsti cavaliera je nenáročná, nevyžaduje pravidelné strihanie, trimovanie celého tela a pod. Stačí ak psíka pár minút pravidelne, aspoň dva krát do týždňa vyčešeme od vzniknutých chumáčikov. Dôkladne vyčešeme uši, hlavne pri koreni hlavy a zo strany krku, tu vzniká hustá podsada ktorá zvykne vytvárať dredy a uši vášho psíka budú krátke, nepekné. Najprv češeme proti smeru srsti a potom do hladka od chrbta dole. Pozor dáme na zachomlené pazušky, vejáriky na predných a zadných labkách.

Ako dosiahnuť dlhé uši? Musíte byť veľmi dôslední a ideálne ukrývať uši v špeciálnych “ochranných šáloch”, ktoré sa dajú kúpiť. Zároveň doporučujem minimálne štipcom zachytiť uši pri jedení. Ak sa náhodou do ucha dostane kúsok jedla šikovný cavalier si odcvakne kus vlasu aj s pochúťkou.

Ak chcete mať srsť krásne lesklú, doporučujem týždenne použiť špeciálnu umelohmotnú masírovaciu kefu, dá sa buď navliecť na ruku ako rukavica alebo len nasunúť. Má krátke hrbolaté výbežky, ktoré pozbierajú odumretú srsť a podstadu. Cavalier takého masírovanie priam zbožňuje.

Osobitnú pozornosť treba venovať česaniu po prechádzke. Do srsti sa môžu zamotať konáriky, veľmi sú nepríjemné plody repíka alebo ostne z trávi a tieto môžu spôsobiť zachomlenie a nepríjemné dredy. Čo je nebezpečnejšie, môžu sa v nej udržať kliešte a aj napriek ochranným prípravkom spôsobiť boreliózu alebo babeziózu. Rastlinky treba opatrne vyčesať, najlepšie jemnou drôtenou kefou so zahnutými drôtikmi alebo redším kovovým hrebeňom. Ak je srsť okrem zachomlenia aj špinavá, určite psíka najprv okúpte.

V zime do snehu doporučujem votrieť medzi vankúšiky na labkách  hoci aj tú najobyčajnejšiu niveu alebo olej. Na dlhšiu prechádzku si ju vezmite so sebou. Veľmi ju oceníte, sneh sa nebude hrudkovatieť a lepiť do ťažkých gulí a vytvárať ľadové cencúle medzi vankúšikmi labiek. Pokojne môžete votrieť olej alebo krem aj do srsti na nohách a brušku. Tento rok sme zažili na Veľkú noc nečakane snehovú nádielku, takže som v reštaurácii na Macoche v Čechách nenápadne použila olivový olej na môj šalát ako prvú pomoc a Ziva to veľmi po ceste späť ocenila. Ak máte radi zimné túry viete o čom hovorím, psík si po chvíli nosí kilá zalepeného snehu.