Prague Expo Dog máj 2014

Moja prvá výstava v Prahe! Dlho som sa pohrávala s myšlienkou ísť na výstavu do Prahy. Nakoniec sa to zomlelo úplne nečakane, boli sme pozrieť Prahu, kamarátov a tak som pozrela, či nie je náhodou aj výstava a tak sme sa tam ocitli.

Hodnotil pán Reiner Jacobs, starší pán z Nemecka, na prvý pohľad vyzeral veľmi prísne, ale to len do okamihu keď prvý krát veľmi nežne pohladkal malého chin psíka, prvé plemeno hodnotené v kruhu 11. Kruh bol priestranný, veľký a príjemný. V strede stál stolík rozhodcu s vedúcim kruhu a zapisovateľka s pomocníkmi. No a predstavte si, na stole stál skutočný písací stroj. Bolo to čarovné, už som písací stroj v akcii nevidela zopár rokov.

Začínalo sa fakt skoro, príjem bol od pol 8 do pol 9 tej. Kým prišiel rozhodca v kruhu trénovali rôzne vekové kategórie psíkov aj majiteľov. Zopár psíkov pri tom ocikalo a okakalo koberec, asi by si mali majitelia uvedomiť, že havkov treba najprv vyvenčiť! Predvádzací stolík stál pritisnutý tesne k stolu, neviem si predstaviť ako tam budeme stavať psov. Takže prvé, čo pán Reiner spravil bolo, že stolík posunul a potom zatlieskal na začiatok. Celkovo, keďže nehovoril anglicky, používal po celý čas veľmi úspešne posunkovú reč, ukazovákom (mal fakt veľké ruky) vztýčeným dohora naznačil rovinka tam a späť, elegantným kruhom zápästia niekoľko krát naznačil obehnite do kruhu raz, dvakrát, vystretou dlaňou smerom k stolu, predveďte psíka na stole, dlaň dole, pri páse kolmo, upokojte sa a keď sa chytil ukazovákom oboch končekov úst smerom do hora, znamenalo to, úsmev! Psíkov hodnotil dôkladne, pomaly, neponáhľal sa a na podiv, aj tak mal do druhej hotovo 12 chin, 52 cavalierov a 10 kingov, super výkon a to si nevzal ani jednu prestávku. Chin je zvláštne, jemné, tvrdohlavé plemeno. Smiešne kráča prednými nohami, dvíha predné labky ako husár a aj sa tak tvári. Uvedomila som si, aký je dôležitý tréning, majitelia čo ho podcenili si so svojím kamarátom neporadili, robil si čo chcel a tak to občas vyzeralo, že pes vedie pána a nie naopak. Pozorovať malých japonsk7ch generálov chin bolo zábavné.

Zvedavo som skúmala TR okolo seba a majiteľov. Niektorých som poznala z videnia zo slovenských výstav, ale drvivá väčšina boli neznámy. Igor písal na hoteli článok a tak som sedela so svojimi babami sama. Za chvíľu sa vedľa mňa umiestnila Aneta Dawlewicz asi so svojou sestrou, RU fenkou a BH šteniatkom. Veľmi milá a keďže som potrebovala na chvíľočku odbehnúť tak sme sa pustili do reči a strážili moje veci. To som ešte netušila, že vedľa mňa sedí moja veľká konkurencia, aj keď na prvý pohľad vyzerala RU krásne a ich malá Emma Watson mi priam učarila.

Dnes som prišla obzerať potenciálnych „taťkov“ pre svoj druhý odchov. Nádherná predstava! Zatiaľ hľadám BH psíka, ale ak by ma očaril TR… uvidím. Mladí psi, Lyric Merlin Bohemia a Valentino Pascavale boli veľmi pekní. Keďže môj sen je ísť kryť Zivu do Anglicka, tak by som skôr mala premýšľať o Valentínovi, uvidíme. Je mladý, má príliš jemnú hlavu a krátky noštek, neviem či by šiel na Zivu. Ostatných som proste nestihla zaregistrovať, tak ma zaujal. No a už sa predvádzali BH, RU, a TR. RU ma očarili, sú iné, ich srsť je nádherne lesklá a hladká, nezávislé a dôstojné. TR psíky sa mi zadali priveľké, mali buď plášť alebo nemali dobre nasadený chvost proste nemali to čaro, ktoré čakám. Napriek tomu, že jeden z nich získal BOB – a.

Ups a už ideme my, predvádzala som len Ninnive Sevi Biely démon, boli sme v triede otvorenej! Dúfam, že so mnou nebude v kruhu tá jemná TRs dlhými ušami. Jasné, že bola. Nepomohlo jej to, nevedela chodiť, nevedela stáť a keď som ju videla z blízka tak bolo jasné, že leží na gauči a nie je vyšportovaná. Takže Ziva zahviezdila: “ Výborná fena, výborná hlava, tmavé oko, správne ucho, výborný formát, správny trup, veľmi pekné uhlenie, veľmi pekná štruktúra srsti s výrazným farebným ohraničením, ladný pohyb. V1CAC.“ Potom bola jedna šampiónka, nezaujímavá a už sa šlo o šampióna mladých, psi o CACIB, vyhral Babbler’s Rainbow End a hneď sme šli do kruhu o CACIB my.

Vošla som síce ako prvá, ale nakoniec som bola predposledná v rade, lebo sa šlo podľa čísiel a TR idú posledné. Ešte som ani nestihla postaviť Zivu do výstavného postoja a už na mňa pán Reiner pokynul a posunul ma dopredu medzi prvé tri! Uau! Tak to bol postup, prechádzala som popred všetky tie CAC suky a cítila som sa nádherne. Tak predsa dostanem šancu zabojovať o CACIB, môj cieľ! Nuž, ale nádej zhasla rýchlo. Prebehli sme jedno kolo a RU sučka z Poľska už stála na prvom mieste, druhá nemecká BH a my sme ostali tretie. Nuž aj tak pekný úspech, tretia medzi 12 CAC, najkrajšími sučkami vo svojich farbách, super.