Plavecký syndróm u šteniatka

Plavecky syndrom zadne koncatiny obe

Plavecký syndróm u šteniatok

Syndróm plávajúceho šteniatka alebo tiež syndróm korytnačky je porucha svalovo kostrového systému, ktorá sa prejavuje približne od tretieho týždňa života šteniatka, teda v čase, keď by malo začať chodiť. V minulosti bol najčastejší záver veterinárov, že šteniatko nebude schopné samostatne kráčať a odporučili eutanáziu psíka. V súčasnosti je potvrdené, že pri včasnej diagnostike a správnej fyzioterapii môže psík rýchlo rekonvalescentovať a žiť normálny, zdravý živoť. V nasledujúcom článku popíšem svoju osobnú skúsenosť s plaveckým syndrómom u šteniatka cavalier king charles spaniel, pri pôrode ktorého som pomáhala ako psia babica. Pripájam tiež relevantné informácie z článkov, ktoré som si preštudovala a naše skúsenosti so spoluprácou s veterinármi a prácou so šteniatkom po diagnostike tohto ochorenia.

Ako sa syndróm prejavuje? Šteniatko leží na hrudi a brušku, predné a zadné končatiny vystreté a vykonáva nimi tzv. „plávajúce“ pohyby. Niekedy je sprevádzaný preliačením hrudníka a pri zanedbaní má dopad na dýchanie. Syndróm sa môže prejaviť na všetkých štyroch končatinách, alebo len na predných alebo zadných končatinách. Šteniatko je letargické, nie je aktívne a často spí namiesto aktívneho hrania sa. Podľa výskumu, ktorý uskutočnili na Thailande1 v roku 2012 na 2443 šteniatkach sa prejavuje najčastejšie na zadných končatinách, potom predných a najmenej často na všetkých štyroch. Zo záverov výskumu vyplýva, že neboli dokázané genetické predispozície, najčastejšie sa prejavuje v málopočetných vrhoch (1 – 2 šteniatka), s dostatočným množstvom mlieka matky, šteniatka rýchlo rástli a priberali. Vyššia priemerná váha v danom veku priamo súvisí s prejavom plaveckého syndrómu. Šmykľavé povrchy mali mierny negatívny dopad na rozvinutie ochorenia (porovnávali kachličky, betón a drevený povrch), v štúdii sa neskúmalo umiestnenie šteniatok v mäkkom a príliš teplom, komfortnom prostredí, čo by podľa mňa mohlo byť zaujímavé preveriť.

Náš TR psík Axel sa narodil normálnym pôrodom približne v 63 dni tehotenstva sučky. Vo vrhu boli 2 šteniatka, sučka a psík. Bola som pri pôrode, na kontrole vrhu som bola v prvom týždni a v treťom týždni. Šteniatka výborne prosperovali, mali dostatok materského mlieka. Sučka bola kŕmená barfom. Prvé tri týždne sa vyvíjal rovnako ako jeho sestrička, aj keď bol od začiatku menej aktívne šteniatko. Pri kontrole v treťom týždni mal psík normálne vyvinuté silné predné končatiny, zadné končatiny mal veľmi slabé, pričom pri pohľade spredu pravá končatina bola silnejšia ako ľavá a ľavý bedrový kĺb vytáčal ako by tam nemal kosti. Keď som ho postavila na všetky štyri chvíľu stál, ale akonáhle sa pohol dopredu, zadné labky sa pretočili dozadu a ťahal ich za sebou. Odporučila som konzultáciu s veterinárom s predpokladom, že sa jedná o plavecký syndróm. Veterinár vyhodnotil prejavy ako „chýbajúce vyvinutie kostí“ alebo „zranenie bedrovej končatiny sučkou“ a odporučil eutanáziu alebo kliniku v Prahe, prípadne druhú konzultáciu s veterinárom na inej klinike. Majiteľka sa po preplakanej noci rozhodla pre druhú diagnostiku. Predovšetkým pohyb ľavej zadnej nohy nedával veľa nádeje, ale aj tak šteniatku spravili RTG s nasledujúcou diagnostikou:

Objective 1 Pri vyšetrení hyperextenzia PK (dolná končatina). Neschopnosť postaviť sa na PK. PROM kĺbov v norme – nebolestivý. HK (horná končatina) v norme. Neurofyzikálne bez abnormalít.

Objective 2 RTG PK Bez vývojových deformít na kostnom podklade. Bez špecifického nálezu. Assessment swiming puppy syndrom

Plan Intenzívna fyzioterapia – cvičenie na doma – s majiteľkou konzultovaný stav, zároveň stav konzultovaný s odd. fyzioterapie. Prikrmovanie puppy granulami. Ortopedická kontrola o 2-3t.

Majiteľka začala s krátkou 3 – 5 min fyzioterapiou do 10x , zapojili sa všetci členovia rodiny aby bola rozložená počas celého dňa. Na videu je zachytený pôvodný stav v 3 týždni a potom každý druhý deň po aplikovaní terapie naprávanie do postoja a motivácia k chôdzi na koberci a znovu opravenie polohy zadných končatín do správneho postoja (šmykľavé podložky veľmi negatívne vplývajú celkovo na pohyb šteniatka) a práca na balančnej pomôcke. Posledné video je 6. deň terapie.

Máme veľkú radosť, šteniatko budeme ďalej sledovať, eutanázia nebola nutná. Zaujíma ma, či bude dopad na funkciu pately a bedrových kĺbov v dospelosti. Moje odporúčanie do budúcna pre chovateľov je od druhého týždňa nechať šteniatka nech sa snažia hýbať, motivovať ich k prevaľovaniu, brať do ruky, prípadne jemne masírovať tielko (ja používam kokosový olej, sučky ich potom ochotnejšie umývajú) a od prvého týždňa sledovať šteniatka, podkladať im zadné nohy pod seba pri kojení, prípadne ich klásť na balančné podložky aby pracovali s váhou svojho tielka pri udržaní rovnováhy. Všetko krátko a jemne. V treťom týždni by sa mali aktívne stavať na všetky štyri končatiny. V prípade akýchkoľvek pochybností o správnom vývoji pohybu šteniatka konzultovať s veterinárom a aj keď má pre nás zlé správy, nevzdať sa prirýchlo.

Referencie

1.Nganvongpanit, Korakot; Yano, Terdsak (2013). “Prevalence of Swimming Puppy Syndrome in 2,443 Puppies during the Years 2006–2012 in Thailand”. Veterinary Medicine International. 2013: 617803. doi:1155/2013/617803PMC 3681226PMID 23819102.