Handling trening s R. Blažo a Z. Likierová

Prvé výročie handling tréningov na Kamennom mlyne.

12.11.2016 sa na Kamennom Mlyne uskutočnil ďalší zo série „Handling tréning s R. Blažo a Z. Likierová“, a musím sa pochváliť, že sme tým pádom ukončili prvý ročník tréningov, (prvý bol 25.11.2015).

Ráno všetkých handlerov prekvapilo chladné, daždivé novembrové ráno a tak sme počkali na oneskorencov a začali až o pol 10. Na tréningu sa zišli majitelia štyroch rhodesian ridgeback, štyroch Cavalier King Charles Spaniel, leonberger, dvaja švajčiarsky ovčiaci, stafordsirsky terier, už tradične sa k nám pridal malý grifon (dnes už junior šampión SR a šampión HU, 4xCACIB) a aj pre nás nový zážitok nádherná sučka francúzskeho plemena boseron. Dnešný tréning bol zameraný na výcvik šteniatok a handlerov nováčikov. Vek psíkov bol 6 mesiacov až rok. Už tradične sme na úvod mali prednášku Radeka Blaža o základoch handlingu. Handleri si podľa mňa odniesli tri základné a najdôležitejšie myšlienky:

  1. Štandard plemena ktoré predvádzate je vaša „Biblia“
  2. Slušnosť a ohľaduplnosť v kruhu je základný kameň etického kódexu handlera
  3. „Keď zdokonalíte detaily do perfektnosti a poskladáte ich do jediného celku, veľké úspechy sa premenia v úžasné.“

Počas prednášky som sa pozerala do tvárí handlerov a ich príbuzných a mala som pocit, že sa pozerám sa do očí prváčikov. Počúvali, tušili že sa im otvára úžasný, nepoznaný svet, ale z toho čo počuli chápali len útržky. Držali v náručí svojho prvého „budúceho šampióna“ a to, čo sa im doteraz zdalo ako triviálne začalo naberať úplne iné kontúry. „Musíte si uvedomiť, že handling je ako šport. Máte ľudí, ktorí si len tak behajú. Všetci však vieme, čo ich oddeľuje od vrcholových športovcov – tvrdý tréning, vysoká motivácia a pevná psychika.“ Slová Radeka, skúseného handlera, ktorý patrí k slovenskej špičke končili výzvou: „Neboje sa handlingu!“  Energia v miestnosti vyhriala radiátory, ktoré sme zabudli včera večer zapnúť a sľubujem, na budúce nezabudneme.

Alvin AD StupavaNasledovala asi 15 min prestávka, vyvenčili sme psíkov, vzrušene sa podelili o dojmy a potom sme si rozdelili handlerov do dvoch skupín. Veľké plemená išli trénovať pohyb na lúke pred sálou a malé plemená nastúpili do kruhu dnu. Začínali sme ako sa povie od „A do Z“ a tak Radek vysvetľoval čo je predvádzačka, ako ju správne umiestniť pri predvádzaní, akú má mať dĺžku, napätie. Mne sa veľmi páčilo, ako ukázal individuálne rozdiely pri nasadení predvádzačky pre rôznych psíkov a zdôrazňoval, že handler musí brať do úvahy to, čo je psíkovi príjemné a prispôsobiť metodiku a svoju prácu jeho potrebám. Následne sme trénovali predvedenie v pohybe, opravovali chyby, chválili úspechy. „Úspech nemusí byť pre vás len výhra, pre dobrého handlera je úspech, keď sa vám podarí predviesť vášho psíka lepšie ako minule.“ Pre Radeka samozrejmosť, pre nás otázka, „Ako viem že som predviedol svojho psíka lepšie ako minule?“ Vo chvíli, keď si ju viete položiť a zodpovedať, spravili ste prvú skúšku zo základnej školy handlingu.

Ďakujeme Darinke, skúsenej handlerke, ktorá prišla medzi nás so svojím grifonom, pretože jej predvedenie ukázalo ostatným začiatočníkom ako to má vyzerať a kam smerujú. Otázky ktoré kládla možno ani nerozumeli, prečo sa pýta, hovorila o detailoch, ktoré oddeľujú krásneho psíka od šampióna. Myslím, že takto nejako to voľakedy vyzeralo v jednotriedke, keď sa vedľa prváčikov skúšali starší žiaci a ako vzor boli tí excelentní.

Potom sme trénovali postoj na stole, ako správne zdvihnúť psíka, kam na stole ho postaviť a ako sa bude správať keď ho postavíme v prvej štvrtine, ako v druhej polovici stola a ako na jeho úplnom okraji. Ako ovládame psíka ak vieme ovládať jeho hlavu a pod. Tréning malých pl12emien trval asi hodinu, potom nás v kruhu vystriedali veľké plemená. Malé prešli na tréning spevnenia postoja a dosiahnutie pokoja psíka v postoji na fit lopte. Túto časť si všetky šteniatka veľmi užili, zvedavo, opatrne a zároveň túžobne naťahovali krky za odmenou a nechceli veriť, že ju dostanú len ak na to čudo položia predné labky. Je to výborný tréning aj pre handlera ako pracovať s odmenou, kedy ju dať a kedy to nie je správne. Tréning trpezlivosti a rešpektu majiteľa voči svojmu psíkovi. Išlo len o prvé vyskúšanie státia, oboznámenie sa s loptou, udržania rovnováhy a základných pohybov a po pár minútach si psíky pýtali oddych. Tu platí: „ponáhľaj sa pomaly“ pretože pridlhý tréning môže spôsobiť svalovú horúčku a to nechceme. Obed bol naozaj zaslúžený pre všetkých, psíkovia zadriemali vo svojich pelieškoch. Myslím, že tí ktorí nemali dog box ticho závideli, pretože nemali kde nechať svojho miláčika oddychovať a sami si dopriať voľno. Veľmi odporúčam kúpiť si a zvyknúť psa cviku odložeie. Nie je to trápenie psa ako si mylne myslia tzv. „ochrancovia zvierat“. Ak box správne používate je to „domček, pocit bezpečia“ ktorý svojmu miláčikovi nosíte so sebou do neznámeho nebezpečného sveta.

20V druhej časti dňa sme sa sústredili na zopakovanie si toho, čo sme sa naučili a upevnenie vedomostí. Využila som tieto chvíle na fotenie, pretože vidieť pokrok, ktorí naši zverenci spravili ma napĺňal neskutočnou radosťou a hrdosťou na psíkov, aj na handlerov. Na záver sme pre tých, ktorí vydržali do konca mali pripravené malé prekvapenie. Všetci handleri si nastúpili do kruhu a predviedli psa v pohybe a v postoji, jedno kolo, druhé tretie a potom Radek vyhodnotil troch najlepších.

37Tretie miesto získala malá handlerka Adelka so svojím cavalierom Alvin AD Stupava z chovnej stanice AD cavalier Stupava, druhé Marek s cavalierom Cézar Buback Z Malého Majera a prvé miesto Silvia s basseron Benevola.Pekný večer. Potvrdilo sa mi presvedčenie, že psy u nás vyvolávajú tie najprirodzenejšie a najkrajšie pocity.

38Silvia, mladá dáma, veľmi dôstojná, milá a sebavedomá vo chvíli, keď dostala kokardu s prvým miestom od radosti zvýskla, rozosmiala sa a nenútene a úprimne objala Radeka. Mala jednoducho detskú radosť z ocenenia za celodennú prácu.