Výstavy

 Vystavovanie je krásny, finančne aj časovo náročný koníček. Moja prvá výstava bola práve výstava Slovenského cavalier a king charles spaniel klubu a jediné, čo som vedela bolo, že mám TR sučku s preukazom pôvodu a je najkrajšia, takže som bola presvedčená, že určite vyhrám. Odvtedy už prešlo 14 rokov a mnoho výstav. Výsledky mojich psíkov v jednotlivých rokoch si môžete pozrieť na príslušných stránkach Výstavy 2015, 2014, 2013 a do roku 2012

Dlho však ešte trvalo, kým som zistila veľa informácií a faktov a stále sa dozvedám niečo nové. Takže nasledujúce zhrnutie patrí všetkým, ktorí  idete na výstavu prvý krát.

Čo je to handling a handler?

Handling je kynologický termín pre predvedenie vystavovaného psa vo výstavnom kruhu. Handler je potom ten, kto vykonáva handling. Hlavné umenie handlingu spočíva v správnom predvedení psa tak, aby vynikli jeho dobré vlastnosti a zároveň aby sa „skryli“, resp. bagatelizovali jeho drobné nedostatky.

Nastavenie správnych očakávaní

Tak ste prišli vyhrať? Všetci okolo vás sem dnes prišli s cieľom vyhrať. Všetci túžia po TOP psíkovi, ktorý príde do kruhu a ten mu celý patrí, proste vytŕča z radu, zaujme rozhodcu. Rola hviezdy sa mu páči a teší sa z nej. Možno máte práve vy to šťastie, že takéhoto psíka vlastníte a ak áno, získate veľa gratulácií a bude to úžasný pocit a určite by ste mali hneď pozrieť kedy je najbližšia výstava.

Pre vás by dnes práve výhra nemal byť jediný cieľ. Dnes ste prišli, aby sa vám otvoril nový svet, nové vedomosti, získali ste nových známych a  priateľov, aby ste sa dozvedeli odpovede na všetky tie otázky o svojom psíkovi, ktoré vám vaši kamaráti bez psov nezodpovedia. Pri vystavovaní budete mať asi trému a budete nervózni. Váš cavalier to bude cítiť a tak bude vystrašený, v kruhu si sadne, možno bude ťahať, nebude si chcieť dať pozrieť zúbky a hodnotenie vás možno poteší, možno sklame. Nikto učený z neba nespadol. Nezúfajte, skúste sa započúvať do debaty okolo a zistíte, že nie ste sám, sama. Nebuďte na seba a svojho cavaliera príliš prísny, ste tu prvý krát. Keď skončí predvádzanie, pohladkajte ho, pochváľte, dajte mu odmenu nech vie, že keď príde druhý krát, na konci sa budete veľmi tešiť a prihláste ho na ďalšiu výstavu.. Rozhodca je tiež človek, hodnotí na základe svojich subjektívnych kritérií postavených však na objektívnych normách.

Príprava na výstavu

Na výstavu musíte psíka pripraviť. Ideálne je, ak by ste absolvovali aspoň základný handling tréning, ale postačuje aj základný výcvik poslušnosti alebo to zvládnete vlastnou šikovnosťou. Platia určité základné pravidlá:

  • Výstavných psíkov neučíme povel „sadni“ ale namiesto toho ho učíme povel „stoj“ (dôvod je, že pri sadaní zmení uhlenie chrbta, nôh a celého tela, sadá si počas vystavovania alebo na stole, čo je nežiaduce). Na povel má ostať pokojne stáť v čo najkrajšom postoji.
  • Pes by mať zvládnuté chodenie pri nohe, neťahať, nezaostávať, nesadať si, neškrabať sa a byť zvyknutý na vodenie na predvádzačke.
  • Cavalier sa predvádza voľne stojaci na zemi a na stolíku. Na stolíku sa nesmie báť, musí si nechať pozrieť zúbky, ohmatať celé telo a u psov nechať pozrieť semenníky.
  • Pri predvádzaní má byť veselý a spokojný.
  • Musí byť čistý, srsť sa nemá špeciálne strihať, trimovať a pod., predvádza sa prirodzene. Kvalitu srsti môžete ovplyvniť kvalitou krmiva a údržby počas celého roka.
  • Psík musí byť zdravý, nesmie byť príliš tučný a nemal by byť ani veľmi chudý (u šteniatok môže byť niekedy problém a tak sa to toleruje) honcujúce suky sú na výstave neprípustné.
  • V deň výstavy nekŕmte vôbec, prípadne večer znížte dávku na polovicu, bude ochotnejšie poslúchať za odmenu

Čo si potrebujem vziať so sebou na výstavu?

Je zopár základných vecí a potom kopec maličkostí, ktoré vám výstavu spríjemnia, keďže výstava môže trvať od pár hodín až celý deň.

Základný zoznam:

  • Očkovací preukaz alebo Pet pass, rodokmeň, tzv. návratku k prihláške, box na psíka alebo aspoň deku na ktorej bude ležať počas čakania do kruhu, predvádzačku (tenká nenápadná vodiaca šnúra), odmenu pre psa nakrájanú na drobno aby ju dlho v kruhu nežul, vrecúško na odmenu, misku s vodou, bežný obojok a vôdzku, aspoň základný hrebeň na česanie psa.

Doporučené maličkosti

  • Kefy a všetko na úpravu srsti, skladacia stolička, stolík, pitie a stravu si viete kúpiť priamo na mieste, uterák alebo bavlnenú plienku, mokré hygienické obrúsky, vreckovky, pero (zapisovať výsledky a poznámky do katalógu), vizitky pre nových známych a more trpezlivosti pri čakaní do kruhu.

Kto je účastníkom výstavy?

Najdôležitejšia osoba ste vy, ako handler – človek, ktorý predvádza psíka na výstave, bez vás by výstava nemohla prebehnúť. Môžete použiť aj profesionálneho handlera, (človek, ktorý predvedie vášho psíka na základe dlhoročných skúseností za poplatok). Najdôležitejšia osobe pre vás je rozhodca. Na klubových výstavách je snaha mať rozhodcov z Anglicka. Buď hovoria anglicky alebo majú prekladateľa, nemusíte sa toho báť. Druhá najdôležitejšia osoba je vedúci kruhu, dáva pozor, aby všetko prebehlo podľa pravidiel a je pre vás kontakt v prípade otázok, problémov a pod. Potom je tam ostatný personál, ako napr. zapisovateľ, ktorému diktuje rozhodca posudky, obsluha a pod. Najmenej viditeľní, ale s najväčšími zásluhami sú organizátori, organizačný výbor, ktorí celú výstavu pripravia a majú s ňou najviac práce. No a nakoniec je to publikum, ktoré sa môže prísť na psíkov pozrieť.

Príchod na výstavu

Pri vstupe na výstavu vám skontrolujú očkovací preukaz, návratku (dostanete asi týždeň pred výstavou ak máte správne vyplnenú a potvrdenú prihlášku a zaplatené poplatky). Usadíte sa niekde blízko kruhu, aby ste všetko mohli v pokoji pozorovať, vyberiete si katalóg. Dobre si ho preštudujete. Podľa čísla v katalógu a čísla na viditeľnom mieste na tele handlera viete sledovať, ktorý psík sa práve predvádza, z akej chovnej stanice je, kto je jeho majiteľ a ako sa umiestnil.

Ako prebieha hodnotenie?

  • Na začiatku výstavy, pred príchodom rozhodcu si handleri vyskúšajú kruh. Pripojte sa. Pripravíte si psíka na predvádzačke a prejdete si s ním kruh, vyskúšate stabilitu stola, postoj psa z jednej aj druhej strany stola (neviete, ktorú si rozhodca vyberie), vyskúšate si figúru trojuholník a pod. Proste zistíte kde je aká nerovnosť, kde čo psíkovi vonia, aký je veľký kruh, všetko, čo vás alebo vášho psíka môže vyviesť z rovnováhy ak o tom neviete.
  • Na klubovej výstave pred začatím hodnotení prebiehajú rôzne súťaže, nájdete v katalógu na prvých stranách.
  • Po príchode rozhodcu vedúci kruhu vyprázdni kruh.
  • Začína posudzovanie. Vedúci kruhu vyvolá príslušnú triedu a čísla psov v triede, zoradí si ich pred kruhom a dá povel, kedy môžu do kruhu nastúpiť.
  • Rozhodca sa postaví do stredu kruhu, spravidla si nechá prebehnúť všetkých pár krát pred sebou, potom handlerov zastaví, pozrie psov ešte raz v postoji na zemi (urobí si názor v rámci celej skupiny) a potom začne individuálne hodnotenie na stole a v pohybe. Nakoniec vyberie prvých troch alebo štyroch v kruhu a nechá priestor na fotenie. Najlepší pes/suka triedy by mali počkať do záverečných kôl, ostatní si môžu vziať svoje hodnotenia a výstava pre nich skončila, ostávajú len ako publikum.
  • Na klubových výstavách nadiktuje rozhodca ocenenie, rozdá stužky a medaily, individuálne hodnotenie kvalít a nedostatkov a poradie pre každého psíka v triede. Víťaz triedy mladých môže, ale nemusí dostať titul CAJC ((Certificat d´Aptitude au Junior Championat alebo po slovensky Čakateľstvo na šampionát krásy mladých)) alebo CAC (Certificat d´Aptitude au Championat alebo po slovensky Čakateľstvo na šampionát krásy) (v triede strednej, otvorenej, šampiónov). Druhý v poradí dostane titul Res CAC (reserved CAC). V prípade že ste prvý (V1, VD1 a pod) rozhodca môže, ale nemusí udeliť titul, je v jeho právomoci neudeliť titul a do hodnotenia poznačí napr. VD1 bez titulu.
  • Preštudujte si svoje hodnotenie. Je zdrojom cenných informácií o vašom psíkovi a pre vás, aby ste sa naučili rozoznať jeho plusy a nedostatky teraz aj v budúcnosti. Napr. má zle nasadený chvost, pozriete si líniu chrbta a výšku nasadenia chvosta a už to budete vedieť v budúcnosti poznať. Naučiť sa čo to je správne uhlenie, čo znamená keď ukazuje beľmo (celé oko nie je tmavé ale presvitá bielko ako u ľudí) alebo nemá dobrú pigmentáciu nosa a pod.
  • Je naozaj dôležité, aby ste si hodnotenie, vrátane kartičiek s titulom, dobre odložili. Je to doklad pre vás, ktorý predložíte, keď budete chcieť dostať titul šampión SR alebo interšampión alebo do súťaže o klubového šampióna atď. Kópie alebo scan budete musieť predložiť na SKJ alebo klubu. Na záver si môžete, ale nemusíte výsledok hodnotenia dať zapísať do rodokmeňa. Je potrebný minimálne na to, ak chcete svojho psíka uchovniť, potrebuje 2x min hodnotenie veľmi dobrý, detaily nájdete na stránke cavalier.sk.
  • Nikdy nehádžte „flintu do žita“ po prvom nie veľmi úspešnom hodnotení, potvrďte si ho minimálne na ďalšej výstave. Ide o subjektívny pohľad rozhodcu, kondície a koncentrácie vášho psíka v danom okamihu. Môže sa stať, že skončíte opakovane so známkou dobrý. V tom prípade odporúčam poradiť sa s poradkyňou chovu alebo chovateľom v čom môže byť problém (môže byť príliš chudý, tučný, úplne zle predvedený a pod.) a či má zmysel pokračovať s výstavami.
  • Najkrašie šteniatka, psy/suky z tried mladých s titulom CAJC a psy/suky z tried s titulom CAC postupujú do ďalších súťaží víťaz farby, víťaz špeciálnej výstavy, víťaz plemena (BOB), najlepší opačného pohlavia (BOS), najlepší veterán atď. Zoznam titulov nájdete na úvodných stránkach katalógov. Udelením titulov klubová výstava končí.

Ako získam šampión šteniat SR, junior šampión SR alebo šampión SR?

Možno je ešte jeden dôvod prečo ísť na výstavu viac krát. Prestíž, „zberateľský“ syndróm alebo serióznejší dôvod, chcete dokladovať kvalitatívne hodnoty svojho psíka.

  • Titul šampión šteniat Slovenska si môže nárokovať pes, ktorý získa 3x Veľmi nádejný 1 (VN1) v triede dorastu (minimálne od dvoch rozhodcov na výstavách organizovaných pod záštitou SKJ na Slovensku, ak jeden z troch potrebných VN1 bol udelený na medzinárodnej výstave s udeľovaním CACIB, jeden z troch potrebných VN1 sa môže nahradiť jedným CAJC, ak ho získal pes vo veku do 12  mesiacov. Tento CAJC sa už nemôže započítať do CAJC potrebných pre udelenie Slovenského šampióna krásy mladých. Slovenský šampión šteniat neoprávňuje pre zaradenie psa alebo suky do triedy šampiónov. Neuvádza sa v preukaze o pôvode psa.)
  • Titul Junior šampión Slovenska si môže nárokovať pes, ktorý získa 3x CAJC titul (Ak pes alebo suka získali 3x CAJC, minimálne od dvoch rozhodcov, ak jeden z troch potrebných CAJC bol udelený na medzinárodnej výstave s udeľovaním CACIB, jeden z troch potrebných CAJC sa môže nahradiť jedným CAC, ak ho získal pes vo veku do 24 mesiacov. Tento CAC sa už nemôže započítať do CAC potrebných pre udelenie Slovenského šampióna krásy. Slovenský šampión krásy mladých neoprávňuje pre zaradenie psa alebo suky do triedy šampiónov. Uvádza sa v preukaze o pôvode psa.) a
  • Titul šampión Slovenska si môže nárokovať pes, ktorý získa 4xCAC získa (Potrebné CAC boli získané najmenej v dvoch výstavných sezónach, CAC boli udelené aspoň dvoma rôznymi rozhodcami, Minimálne jeden CAC zo štyroch potrebných bol získaný na medzinárodnej výstave s udeľovaním CACIB, ďalšie môžu byť získané na národnej, celoštátnej, klubovej alebo špeciálnej výstave usporiadanej pod záštitou Slovenskej kynologickej jednoty. Tri Reserve CAC môžu nahradiť jeden CAC. CAC z medzinárodnej výstavy môže byť nahradený len tromi Res. CAC z medzinárodných výstav. Nahradiť tromi Res. CAC možno len jeden CAC.).
  • Presné podmienky pre udelenie titulov nájdete na skj.sk

Možno si po prvom raze poviete, tak na toto ma už nikto nikdy nenahovorí. Ak však váš psík/suka dostane hodnotenie výborný alebo veľmi dobrý a premýšľate nad jeho použitím v chove, príďte aspoň ešte raz, dva krát. Možno nakoniec nájdete to čaro, pre ktoré sa ťahajú celé rodiny aj niekoľko sto km aby si zaslúžili svojich 10 min slávy v kruhu. Príjemný rozhodca, prostredie, nečakane noví kamaráti a hodiny rozprávania sa o psíkoch vás možno dostanú a prepadnete tomuto koníčku celou dušou.