Susta_DSC_0400

Tréning výstavných schopností metódou pozitívnej motivácieArtus_DSC_0373„Tréning je rozhovor v ktorom aj váš pes má čo povedať“

Keď som čítala túto myšlienku rozhovoru medzi psom a jeho pánom od Františka Šustu prvý krát, tak sa mi veľmi zapáčila. Vidieť a zažiť ako rozhovor prebieha v praxi na handling tréningu na Kamennom Mlyne pod vedením pána Šustu, trénera zvierat a paniČermákovej, FCI rozhodkyne je odkaz, ktorý som si z tréningu odniesla.

Rozhovor začal od prvého okamihu, keď sa pani Černáková (Míša) a pán Šusta (Franto) predstavili, privítali nás a vyzvali: „Porozprávajte nám o svojom psíkovi, čo vie a na čo by sme sa mali zamerať.“  Bolo nás 10 handlerov (cavaliere, briard, švajčiarsky ovčiak, grifonik, husky a červeno biely seter), väčšina psíkov boli šteniatka do jedného roka. Franto nás síce počúval, ale zároveň pozorne sledoval správanie psíkov. „Tak a kto bude prvý? Prídete so psom a ukážete nám, ako s ním komunikujete.“ Handler vošiel do kruhu a predviedol psa v pohybe a v postoji. Bolo rozkošné pozorovať mladé psíky, ktoré si poskakovali po koberci ako kozliatka, odbiehali ku každej zaujímavej veci a potom veselo vyskočili a dotkli sa packou nohy handlera. Zamotali sa do vodítka, odmotali, ľahli si na chrbátik a zase vyskočili šantiť, pohrať sa s handlerom. To je jedno či bolo šteniatko maličký cavalier alebo obrovský briard, rozdiel bol len v tom, že hlava briardaobčas trčala nad hlavou svojho štíhleho a vysokého pána.

Briard_DSC_0092 „Ten je božský.“ Ohodnotil ho Franta. Bolo vidieť, že sa mu ani veľmi nechce začať s prevýchovou, všetci sme sa dobre bavili na roztomilých výjavoch.  Čo nasledovalo som sledovala s veľkým záujmom. Franto používal kliker nie pre psa, ale pre handlera, aby vedel v ktorom okamihu ho začína pes sledovať, kedy pes pochopil a spravil čo mal, a má mu dať odmenu, kedy má počkať kým odmenu spapá a pozrie s očakávaním na handlera, aby dostal nový pokyn. Namiesto direktívneho postupu povel, výkon, odmena sa handleria psy začínali rozprávať. Predstavte si obrázok. Handler si vedie na vodítku poskakujúce šteniatko, čo sa obzerá okolo. Potom príde moment, kedy pozrie na pána: „Si tu?“ Pýta sa psík. V tom okamihu Frantoklinke: „Dajte pokyn.“ Handler dá pokyn: „Stoj.“ Psíkovi sa podarí zastaviť a pozrie na handlera: „Dobre?“ Handler sa evidentne teší a Franto mu klikne: „Chváľte“. Handler chváli „Šikovný.“ Strčí psíkovi do pusy odmenu a Franto dáva pokyn. „Počkajte kým psík doje a pozrie na vás.“ A tak handler čaká kým psík dopapá a pozrie na pána: „Čo teraz?“ „Dajte pokyn.“ A tak dostane pokyn a krok po kroku sa všetko opakuje. Div sa svete, z poskakujúceho kozliatka ide behom piatich minút šteniatko pekne vedľa handlerovej nohy a na pokyn ostane stáť. Síce ako malé nemehlo, ale pekný a správny postoj bude trénovať krok po kroku.

Artus_DSC_0382Čo je však oveľa dôležitejšie? Handler sa naučil počkať, kým ho psík sleduje a v správnom okamihu mu povedať čo chce a psík sa naučil počúvať a odpovedať na pokyn svojho pána. Naučili sa jeden druhému hovoriť a odpovedať.

Možno som pochopila,  čo sa ešte musím v živote naučiť. Počkať, počúvať a pochopiť čo mi svet okolo mňa hovorí…

Pozvánka: 

Tréning prebehne pod vedením RNDr. Františka Šustu a pod dohľadom profesionálneho FCI/CMKU rozhodkyne RNDr. Michaely Čermákovej

Termin:

  1. a 16.2.2016 od 17.00 do 22.00 hod

2 x 5 hodín s týždenným odstupom, počas ktorého budete cvičiť podľa individuálnych pokynov trénera p. Šustu. Budete mať možnosť nahliadnuť do toho, ako sa pozerá na Vaše predvedenie rozhodca FCI p. Čermáková a tréner zvierat pán Šusta.

F. Šusta http://www.treninkjerozhovor.cz

M. Čermákovú (http://www.zlaty-kavalir.cz)