História cavalierov na Slovensku

História chovu malých španielov v Čechách a na Slovensku nie je veľmi prebádaná. Podľa obrazov, ktoré sa podarilo zachovať však môžeme usudzovať, že bola veľmi podobná ako v Anglicku a ostatných európskych krajinách.

Cavalier s deťmi zo  zámku z obdobia empirického architektonického slohu Boskovice, Moravský Kras
Cavalier s deťmi zo zámku z obdobia empirického architektonického slohu Boskovice, Moravský Kras

Pri návštevách hradov a zámkov hlavne v Čechách a na Morave (na Slovensku chodíme hlavne po zrúcaninách) sa mi podarilo vyfotiť zopár detailov na obrazoch, ktoré si môžete pozrieť a do obdobia ich zaraďujem skôr podľa architektonického štýlu, ako napríklad rozkošný obraz TR cavaliera s deťmi, ktorý som objavila v zámku Boskovice, postavenom v empírovom slohu.

DSC_0994

Veľké množstvo obrazov s toy španielmi v rôznych farieb je môžné  vidieť v obrazovej galérii a na chodbách v zámku Valtice na Južnej Morave.   Ako napríklad tento krásny TR.

 

 

Novodobá história plemena Cavalier King Charles Spaniel u nás začína v Československu v roku 1975. Prvý pár do vtedajšieho Československa priviezla z Londýna od chovateľky lady Abrahamsovej pani Milada Semerádová z Prahy. Prvý cavalier bol black and tan pes Mcgogans Munroe a tricolor sučka Janet of Sunningdale. Prvou zakladateľkou jednofarebných a špeciálne rubínových cavalierov bola v pani Brinster-Titlbachová so svojou chovateľskou stanicou “z Hradu Pravda”. (Zdroj z knihy “Cavalier King Charles Spaniel”, Michaela Čermáková, Jiřina Severová). Slovenský chov úzko súvisí s chovom v Čechách, keďže prakticky všetky chovné stanice, ktoré s odstupom skoro desiatich rokov na Slovensku začali vznikať využívali ich potomkov.

Slovenský Cavalier a King Charles spaniel Klub vznikol rozdelením Klubu pekinéz, japončíka a neloveckých španielov v roku 1990. Prvá klubová výstava bola v roku 1991. Prvou poradkyňou chovu bola pani Nováková a predsedkyňou klubu pani Ingrid Mikulášová. Medzi prvé chovné stanice (CHS) založené na Slovensku patria CHS Gamiva, CHS Malá Bohyňa, CHS Biely Démon, z Dračieho hradu (zdroj Vanmar Majesty )

kristianchilli[1]Jedna z najstarších a doteraz aktívnych chovateľských staníc, ktoré sa venovali chovu cavalierov je chovná stanica Biely démon založená v roku 1987, manželmi Mikulášových, Ingrid a Jozef. Pani Mikulášová využíva v chove vedomosti z genetiky v kombinácii s extenzívnym chovom a premysleným dovozom chovných psov alebo krytím v zahraničí. Do dnešného dňa ročne odchová viac ako 10 vrhov. Zároveň pôsobí ako medzinárodná rozhodkyňa na výstavách psov.

BT Alla Benazir a TR Lorette Květ Sakury
BT Alla Benazir a TR Lorette Květ Sakury

Zakladateľkou ich línie cavalierov tzv. oddelených farieb (tricolor a blenheim) sa stala sučka Lorette Květ Sakury BT Alla Benazir a TR Lorette Květ Sakury tricolor, nar. 22.7.1990 po rodičoch:o.Ch.Charles ze Zámku Lešná m.Inka Květ Sakury. Zakladateľkou ich línie cavalierov tzv. celých farieb (black and tan a ruby) bola Alla Benazir black and tan sučka, nar. 27.06.1990 po rodičoch: o. Armand Karlovarský porcelán m. Halina Palmový háj. Jej najúspešnejším potomkom je Ich. Izaura Biely démon – vôbec prvá interšampiónka zo Slovenského chovu. Z hľadiska veľkého vplyvu na vývoj exteriéru cavalierov na Slovensku, ale aj v Čechách majú dvaja plemennici importovaný do chovnej stanice Biely démon, a to:

Ich. Immenhof´s Movie Star "Movie"
Ich. Immenhof´s Movie Star “Movie”

Ich. Immenhof´s Movie Star “Movie”, nar.17.10.1992 +10.10. 2004, o:Ch. Immenhof´s Donovan m:Judyland Bit of Blarney

a

  Ch.Milkeyn Monarch at Lymrey "Denny"Ch.Milkeyn Monarch at Lymrey “Denny” po rodičoch o:Ch.Lymrey Royal Scandal at Ricksbury m:Water Lily of Milkeyn, nar.29.6.1995 + 5.10.2003. Denny zomrel náhle následkom ochorenia na zápaľ pľúc.

Jch.Berlington v.d. Donauhunden
Jch.Berlington v.d. Donauhunden

Z celofarebných plemeníkov stojí za zmienku tiež importovaný plemenník Jch.Berlington v.d. Donauhunden, nar. 17.12.1997 + 17.10.2006, o: Ich. Bonema Gold Sovereign for Choya m: Ich. Charisma of Fairytale castle.

Z vlastného chovu pani Mikulášovej pochádza veľmi úspešný plemenník, ktorý výrazne vylepšil typ hlavy, predovšetkým plnou, pekne vyplnenou tvárou, ktorá dodáva typický tvar hlavy v slovenskom chove bol

ICh.Nabuco Tries   Biely démon
ICh.Nabuco Tries Biely démon

ICh.Nabuco Tries Biely démon, nar. 20.10.2003 +05.12.2013, o: Ich. Immenhof`s Movie Star, m: Naileen Biely Démon. Nabuco je psík, ktorého má vo svojej línii aj moja sučka Ninnive Sevi Biely démon.

 

 

 

Druhá najstaršia stále činná chovná stanica Lemna Minor založená v roku 1997 chovateľkou100123_076[1] Vierou Stloukalovou. Spolu s manželom Edom Stloukalom sa venujú chovu a záchrane cavalierov do dnešného dňa. Pani Stloukalová pôsobí v súčasnosti ako poradkyňa chovu cavalierov v Slovenskom klube Cavalier a King Charles Spaniel a tiež pôsobí ako medzinárodný rozhodca na výstavách psov. Spolu so svojím manželom Edom aktívne participujú na príprave a organizovaní výstav, ako usporiadatelia.

CandyZakladateľkou chovnej línie sa stala CH.Florance Moravské lázně – Candy, jedna z najúspešnejších chovných sučiek, ktorá sa dožila krásnych 16 rokov.

Po spojení Milky Monarch a Candy sa narodil výstavne veľmi úspešný vrh C, z ktorého pochádzajú psy    Cinderella Lemna Minor – Cindy

Craig 2

aCandyline Craig Lemna Minor – Craig

Candyline Craig Lemna Minor – Craig

RobinV roku 1998 prišiel do chovnej stanice veľmi úspešný plemenník z Fínska, Aneridee Chrest Creation, “Robin” , ktorý ako prvý získal titul BIG – teda víťaz IX. skupiny FCI, a bol Top cavalierom 2000. Robin bol otcom mojej prvej sučky Aila z Jesennej vody.

Z celofarebných plemeníkov stojí za zmienku dovezený psík z Fínska, Aneridee Riverdance – “Dance” , ktorý sa však v chove výraznejšie neprejavil. Napriek tomu, že z tejto chovnej stanice vyrástlo niekoľko veľmi úspešných psíkov, nie je jej cieľom extenzívny chov.

KasanovciMedzi najstaršie a stále aktívne chovné stanice patrí Buco Cassanova pani Martiny a Milana Kasanových. , založená v roku 1998.  Zakladateľkou ich chovu bola sučka CELESTA Perla Olešné narodená (born) 1.9.2001.

Od roku 2000 vzniklo na Slovensku niekoľko chovných staníc, z ktorých sa najvýraznejšie prejavujú v chove Zlatá kométa (2000) rodiny Šilhárovcov, Scarlet team (2002) rodiny Predných, Vanmar Majesty (2003) Petry Lackovičovej, tajomníčky klubu, Chilli Koliba (2009) rodiny Jankovič-Klementovcov a Magnolia PassCo (2010) Kataríny Domaníkovej a Magic Noblesse (2010) k nim patrí aj moja chovná stanica Z Malého majera (2002).

Okrem chovu sa majitelia cavalierov aktívne zapájajú do kynologickej činnosti na Slovensku a vo svete.

Najväčším úspechom je naša jjokoandme[1]unior handlerka Angelique Bobrík, ktorá sa tri krát dostala do výberu a zúčastnila sa súťaže junior handling na celosvetovej výstave Cruft a získala titul TOP Junior Handler of Slovakia 2011 a na CRUFT´S 2012 sa dostala do TOP 10.

V zastúpení poradkyne chovu pani Stloukalovej a jej manžela sa Slovenský Cavalier a King Charles spaniel klub ako jeden zo 107 krajín zúčastnil International Cavalier Symposium Belgium 2014, cieľom ktorého bolo zamerať sa na zlepšenie zdravia v chove cavalierov.